דף הבית בית ומשפחה ככה תהיו בטוחים שדבר האבל פורסם

ככה תהיו בטוחים שדבר האבל פורסם

עד לפני כמה עשרות שנים כאשר אדם היה נפטר היו תולים על לוח המודעות המרכזי בכפר את דבר המוות. כל באי בכפר היו מכח ההרגל מסתכלים על מודעות וקוראים על הזוגות הטריים, חינות, מסיבות וגם על דבר המוות. כיום הערים גדולות יותר מאותם כפרים או מושבים והפצת דבר האבל נעשית על ידי הדבקת מודעות אבל ברחבי העיר במקומות ייעודים כגון לוחות מודעות עמודים ובקרבת בית המנוח.

מודעת אבל
מודעת אבל

פרסום דבר האבל הינו הכרחי ונדרש על מנת שהמכרים, החברים ושאר הסביבה ידעו שאותו פלוני כבר אינו בין החיים. הדרך הנפוצה והוותיקה ביותר בה מודיעים לכולם היא על ידי מודעות אבל, אין זה משנה אם ביצעתם הדפסת מודעות אבל בבת ים או בכל מקום אחר, עצם העובדה שאתם מודיעים על כך בחוצות השמועה כבר תתפשט. היתרון הוא שבעזרת מודעת אבל אחת אתם מעבירים את כל המידע הדרוש בצורה יעילה ומדויקת לכל עובר ושב. המודעה מכילה את שם הנפטר, מי הם בני המשפחה המתאבלים, מתי מתקיימת ההלוויה והיכן יושבים שבעה. את הדפסת מודעות אבל בבת ים מבצעים בבית דפוס או אפילו בבית במדפסת ביתית.

אחידות חוסכת זמן ובעיות

מודעת אבל

מודעת אבל

עד לפני כמה עשרות שנים כאשר אדם היה נפטר היו תולים על לוח המודעות המרכזי בכפר את דבר המוות. כל באי בכפר היו מכח ההרגל מסתכלים על מודעות וקוראים על הזוגות הטריים, חינות, מסיבות וגם על דבר המוות. כיום הערים גדולות יותר מאותם כפרים או מושבים והפצת דבר האבל נעשית על ידי הדבקת מודעות אבל ברחבי העיר במקומות ייעודים כגון לוחות מודעות עמודים ובקרבת בית המנוח. היתרון של הדפסת מודעות אבל בבת ים הוא שהידיעה מופצת במהירות לכל הקרובים והמכרים, לעיתים זה הרבה יותר משליחת ההודעת דרך דואר אלקטרוני או רשת חברתית. כיום יש אתרי אינטרנט המציעים שירותי ניסוח והפצה ללא תשלום של מודעות אבל. על מנת שהמסר יעבור בצורה ברורה ומיידית יש צורך לדבוק בכללי הכתיבה והניסוח שלמודעות אבל, רק כך תבטיחו לעצמכם שהמודעה תהיה מובנת למתבוננים בה. לרוב הנוסח האחיד גם מבטיח שלא יהיו תקלות או בלבולים בעת יצירת המודעה. רגע לפני פרסום מודעות אבל בבת ים או בכל מקום אחר הנה הדגשים שיש לתת עליהם את הדעת:

לרשום את שם הנפטר וכינויו – יש להקפיד שהשם נרשם נכון וכדאי לצרף גם את הכינוי או שם החיבה של הנפטר. בנוסף גם את התואר שהיה לנפטר כגון ד"ר וכדומה.

תאריך ההלוויה – בדרך כלל רשום תאריך לועזי על מנת שנדע מתי ההלוויה אך תמיד הייחוס הוא אל התאריך העברי מהסיבה שהתאריך העברי הוא התאריך הקובע שאינו משתנה לעולם (להבדיל מתאריך לועזי) ולכן יש לו חשיבות רבה מאוד.

מיקום ההלוויה – יש לרשום את השם של בית העלמין אבל חשוב יותר לכתוב את הכתובת שלו על מנת שהמכרים יוכלו למצוא ולהגיע על מנת לחלוק כבוד. אל תחשבו כי ציון שם בית העלמין זה מספיק, הדבר נכון כאשר מדובר על בין עלמין ראשי ומוכר.

כתובת ישיבת השבעה – יש חשיבות רבה בעת הדפסת מודעות אבל בבת ים לציין את הכתובת של המקום בו יושבים שבעה, אין זה מספיק לציין משהו כללי כמו "יושבים בבית המנוח" חשוב לציין את שם הרחוב, מספר הבית, העיר ואף נקודת ציון מוכרת במידה ויש (ליד הסופר, מול המרכזון וכדומה).

איך מפרסמים מודעות אבל

יש מגוון אפשרויות של הדפסת מודעות אבל בבת ים או בכל עיר אחרת כאשר הנפוצה והוותיקה ביותר היא על ידי הדפסה והדבקה במקומות ייעודיים. יחד עם זאת העידן הטכנולוגי מאפשר ברגע להפיץ את המודעה לאלפי יעדים ואנשים בעת ובעונה אחת ובה לפרסם את מועד ההלוויה. הרשתות החברתיות הפכו להיות ערוץ פרסום מודעות אבל בבת ים ובכל מקום אחר, זו דרך קלה ופשוטה אולם יחד עם זאת עדיין לא מומלץ לוותר על השיטה הוותיקה והמוכרת של הדפסת מודעות אבל בבת ים מכיוון שעדיין לא בטוח שכולם קיבלו את ההודעה ולא משנה מה הסיבה, נהוג להדביק את המודעות בסביבת המגורים של הנפטר וגם בכניסה לביתו, על לוחות מודעות ועמודים בקרבת מקום, באופן זה מי שמכיר את המנוח יוכל להיוודע לדבר המוות במהירות האפשרית.